Sprievodca chladiacou kvapalinou CNC: Typy, dodávka a kontrola nákladov

Oct 12, 2026

Zanechajte správu

Rezná kvapalina je aktívna funkčná súčasť rezného nástroja, nie pomocné čistiace rozpúšťadlo. Výber medzi rozpustnými olejmi, polo-syntetickými a syntetickými látkami priamo riadi vychýlenie nástroja, časy cyklov a mieru šrotu. Pri frézovaní Al6061-T6 a Al7075 spôsobuje nekontrolovaná chémia kvapalín nános okrajov (BUE), silné odieranie závitov a galvanickú oxidáciu. Udržiavanie cieľovej koncentrácie prostredníctvom monitorovania refraktometra a odstraňovania ušliapaného oleja zachováva tolerancie ±0,005 mm a eliminuje neplánované prestoje vretena.

 

Dynamika chladiacej kvapaliny: Vytvorenie reznej kvapaliny ako komponentu aktívnej geometrie nástroja

V štandardnej zmluvnej výrobe vedenie často kategorizuje reznú kvapalinu spolu s odmasťovačmi podláh a absorpčnými vankúšikmi: generický prevádzkový spotrebný materiál, ktorý sa kupuje výlučne za jednotkovú cenu. Spracovanie kovoobrábacej kvapaliny skôr ako sekundárneho premývacieho média než ako aktívnej zložky zostavy rezného nástroja predstavuje systémovú nestabilitu procesu. Rozhranie tekutiny v rovine strihu riadi mechaniku tvorby triesok, tepelnú rozťažnosť obrobku, trecie trenie pozdĺž boku nástroja a vysokorýchlostný-odvod abrazívnych častíc cez našeslužby presného CNC obrábania vo viac{0}}bunkách.

Macro mechanical schematic of CNC tool shear zone with cutting fluid penetrating the tool-chip interface

 

Táto technickáVedenie chladiacej kvapaliny na CNC obrábanieposkytuje výrobné údaje odvodené z dvoch desaťročí výroby presných komponentov v Xiamen Dazao Machinery. Prevádzka viacosových obrábacích buniek v súlade s certifikáciami ISO9001:2015 a IATF16949:2016 dokazuje, že zlé hospodárenie s kvapalinami priamo vedie k bežným-pokladným katastrofám:

 

Fenomén zápachu pondelňajšieho rána: Nádrže tekutín ponechané bez obehu počas 48-hodinovej víkendovej zmeny podliehajú rýchlemu vyčerpaniu rozpusteného kyslíka. Anaeróbne baktérie (najmä Desulfovibrio) metabolizujú zlúčeniny síry, pričom uvoľňujú plynný sírovodík, znižujú pH v nádrži pod 7,5 a destabilizujú chemické zloženie emulzie.

 

Zlyhania mikro-trhacieho závitu: V slepých-otvoroch s pevným závitom z hliníka 6061-T6, znížená mazivosť kvapaliny zvyšuje špičky rezného momentu o viac ako 40 %. Výsledkom sú odizolované rozstupové priemery, mikrozvary na bokoch kohútika a zošrotované letecké kryty.

 

Oneskorené galvanické farbenie povrchu: Obrobky opracované s nevyváženou, kyslou chladiacou kvapalinou vykazujú bezchybné rozmery pri záverečnej kontrole, no počas transoceánskej prepravy sa vo vnútri vákuovo zapečatených obalov vyvinie nezvratná biela -bodková oxidácia-.

 

Pre riaditeľov obstarávania a projektových manažérov predstavuje rezná kvapalina menej ako 1,5 % celkových výrobných nákladov. Nesledovaná kvapalina však prispieva k viac ako 15 % neočakávaného odpadu pri obrábaní, nepredvídateľného opotrebovania nástrojov a sekundárnych odmietnutí povrchovej úpravy. Presnosť obrobku sa opiera o mechanickú kalibráciu osíPevná rozmerová opakovateľnosť a tesné CNC tolerancie. Riadenie stavu obrábacieho stroja si vyžaduje rovnaké technické zameranie na mechanické osi a nádrž na kvapalinu pod nimi.

 

Chemická architektúra: Technické členenie štyroch základných kvapalín na spracovanie kovov

Kvapaliny na obrábanie kovov spadajú do štyroch rôznych kategórií definovaných obsahom oleja, emulgátorovými systémami a syntetickými mazacími balíkmi. Každá variácia vykazuje špecifické hranice pre absorpciu tepla, lubricitu, životnosť tekutín a biologickú odolnosť. Výber vhodnéhoTypy chladiacej kvapaliny CNCvyžaduje vyrovnanie pomeru mechanického tepla-k-treniu určeného procesu rezania.

Industrial laboratory test of four CNC coolant types including soluble oil, semi-synthetic, synthetic, and neat cutting oil

 

Vodné-emulzie (rozpustné oleje)

Rozpustné oleje pozostávajú zo 60 % až 85 % silne rafinovaného minerálneho oleja zmiešaného s ropnými sulfonátmi, emulgátormi a spojovacími činidlami. Po zmiešaní s vodou vytvárajú nepriehľadnú, mliečne-bielu emulziu s priemerom kvapiek v rozmedzí od 1 do 5 mikrónov.

 

· Tribologický mechanizmus:Vysoká koncentrácia voľných kvapôčok oleja vytvára neprerušovaný hydrodynamický film pozdĺž čela boku nástroja, čím bráni kontaktu kovu-na{1}}kov počas operácií s nízkou-rýchlosťou a vysokým-záťažom.

 

· Technické obmedzenia:Vysoký objem minerálneho oleja poskytuje priamu živnú základňu pre množenie baktérií. Keď tvrdosť vody presiahne 350 ppm, ióny vápnika a horčíka narušia väzby povrchovo aktívnej látky, čo spôsobí separáciu oleja a gumovité zvyšky na lineárnych vodiacich lištách.

 

· Optimálna prevádzka:Ťažké preťahovanie, všeobecné sústruženie stredne-uhlíkových ocelí (AISI 1045) a vysoko{2}}záťažové rezanie závitov pod povrchovou rýchlosťou 40 m/min.

 

Polo{0}}syntetické tekutiny

Polo{0}}syntetické látky obsahujú 5 % až 30 % minerálneho oleja v kombinácii so syntetickými estermi, biostabilnými amínmi a mikro-emulgátormi. Výsledná tekutina vykazuje priesvitný až mikro-nepriehľadný vizuálny profil s priemerom kvapiek pod 0,1 mikrónu, vďaka čomu je ideálna preprodukčné prostredia využívajúce-vysoko presné CNC frézovacie platformy.

 

· Tribologický mechanizmus:Menšie rozmery miciel zväčšujú celkovú plochu zvlhčovania povrchu tekutiny. Táto architektúra vyvažuje vysokú kapacitu rozptylu tepla so spoľahlivým mazaním hraničnej-vrstvy.

 

· Technické obmedzenia:Integrácia tupého oleja ľahko destabilizuje polo{0}}syntetické emulzie, ak sa zanedbávajú zberače. Niektoré formulácie vytvárajú mikro-penu, keď sú pod tlakom nad 20 barov vo vode s nízkou-tvrdosťou.

 

· Optimálna prevádzka:Viac{0}}osové CNC frézovacie centrá pracujúce s rôznymi šaržami uhlíkových ocelí, nehrdzavejúcich ocelí radu 300 a zliatin medi pri rôznych rýchlostiach posuvu.

 

Plne syntetické chladiace kvapaliny

Syntetika úplne eliminuje ropné základové oleje. Prípravky sa spoliehajú na vo vode-rozpustné polyalkylénglykoly (PAG), povrchovo-aktívne zmáčadlá, organické inhibítory korózie a biostabilné kondicionačné chemikálie. Kvapalina zostáva počas prevádzky úplne číra.

 

· Tribologický mechanizmus:Odvod tepla odzrkadľuje špecifickú tepelnú kapacitu vody (4,184 J/g stupňa) a maximalizuje chladenie priamo v primárnej šmykovej rovine. Vysoká{2}}rýchlosť povrchu oplachuje triesky predtým, ako môže teplo migrovať do vretena stroja alebo súčiastky.

 

· Technické obmedzenia:Syntetické formulácie postrádajú prirodzené hraničné mazacie filmy pri silnom trecom zaťažení, čo zvyšuje-riziká vytvárania hrán pri ťažkých rezoch hliníka. Zvyškové soli môžu odstrániť ochranné nátery na starších krytoch CNC a vymývať mazacie oleje.

 

· Optimálna prevádzka:Karbidové povrchové brúsenie, jemné vyvrtávanie, spracovanie liatiny a ultra{0}}vysoko{1}}rýchlostné profilovanie, kde stabilita tepelnej rozťažnosti nahrádza extrémne-tlakové mazanie.

 

Čisté rovné oleje

Jednoduché oleje sú čisté ropné alebo esterové-formulácie, ktoré sa neriedia vodou. Balíky aditív integrujú extrémne tlakový (EP) chlór, aktívnu síru a zlúčeniny fosforu na udržanie mazacích filmov nad 800 stupňov.

 

· Tribologický mechanizmus:Čisté hraničné mazanie. Kvapalina zabraňuje trieskovému zváraniu-vyvolanému trením, čím odstraňuje stopy po trieskovom-zváraní na jemných dokončovacích priechodoch.

 

· Technické obmedzenia:Kapacita odberu tepla je nízka (merné teplo okolo 1,67 až 2,0 J/g stupňa). Vysoké rezné rýchlosti vytvárajú ťažkú ​​olejovú hmlu a vzduchom prenášané prchavé organické zlúčeniny (VOC), čo predstavuje nebezpečenstvo vznietenia, ak sa pracuje bez automatizovaných systémov na potlačenie hmly.

 

· Optimálna prevádzka:Vŕtanie hlbokých{0} dier (pomery L/D väčšie ako 15:1), presné frézovanie ozubených kolies a veľkoobjemové-obrábanie švajčiarskych skrutiek lekárskych implantátov.

 

Technické porovnanie: Chémia chladiacej kvapaliny pri prevádzkovom zaťažení

Výkonnostný parameter

Rozpustný olej (emulzia)

Polo{0}}syntetická kvapalina

Syntetická chladiaca kvapalina

Čistý rovný olej

Obsah minerálneho oleja (%)

60% – 85%

5% – 30%

0%

100%

Viskozita (cSt @ 40 stupňov, čistá)

25 – 45

30 – 60

15 – 35

10 – 40

Hodnotenie rozptylu tepla

Mierne

Vysoká

Maximálne

Nízka

Hraničná mazivosť (EP)

Vysoká

Stredná až vysoká

Nízka až stredná

Maximálne

Odolnosť voči baktériám

Slabé (vyžaduje biocídy)

Stredná až vysoká

Vysoká (anorganická)

Imunitný (nulová voda)

Životnosť žumpy (mesiace)

3 – 6

6 – 12

12 – 24

24 – 48

Zložitosť umývania-

Rozpúšťadlo / alkalické umývanie

Mierne alkalické umývanie

Vodné opláchnutie

Uhľovodíkový odmasťovač

 

Metalurgia a chémia tekutín: Formulácia hliníka a zliatin{0}}extrémnych teplôt

Zosúladenie receptúry reznej kvapaliny s metalurgiou obrobku určuje, či si výrobná séria zachová rozmerovú toleranciu alebo či sa zošrotujú súčiastky prostredníctvom tepelnej deformácie a trieskového zvárania.osvedčené postupy zavedené pre CNC obrábanie hliníka.

Microscope view of built-up edge on carbide end mill flank caused by improper aluminum machining coolant

 

Dynamika medzného mazania v hliníkových zliatinách

Zliatiny hliníka ako Al6061-T6, Al7075-T651 a odliatok A380 majú výnimočnú tepelnú vodivosť, ale ich nízka teplota topenia a chemická afinita ku karbidu volfrámu predstavujú vážne nebezpečenstvo pri zváraní trieskami. Pri šmykových teplotách nad 300 stupňov sa trieskový materiál mechanicky prichytí na čelo čeľuste a vytvorí dynamickú vybudovanú hranu (BUE). Keď sa tento nahromadený materiál pri rezaní odlomí, odtrhne zrná karbidu zo substrátu nástroja, čím sa v priebehu niekoľkých minút zhorší povrchová úprava z Ra 0,8 na viac ako Ra 3,2 a spôsobíneplánované prepätia podrobne uvedené v našom rozpise nákladov na CNC obrábanie hliníka.

 

Nasadenie optimalizovanéCNC chladiaca kvapalina na obrábanie hliníkavyžaduje presný výber aditív:

 

· Výluky chlóru a aktívnej síry:Chlórované prísady spúšťajú korózne praskanie a mikro-zafarbenie na ne-železných povrchoch. Aktívna síra chemicky farbí konštrukčné zliatiny a vytvára tmavé medené-sulfidové vrstvy, ktoré bránia rovnomernému chemickému spracovaniu po-obrábaní.

 

· Syntetické estery a polymérne modifikátory trenia:Vysokovýkonné{0}}formulácie prechladiaca kvapalina hliníkaplikácie používajú neiónové povrchovo aktívne látky spárované so syntetickými polárnymi estermi. Tieto polárne molekuly sa bezpečne viažu na kladné iónové náboje na čerstvo narezanom hliníku, čím vytvárajú bariéru proti zvaru pri extrémnych tlakoch podávania.

 

· Ne-silikónové odpeňovacie činidlá:Zvyškové silikónové odpeňovače pevne priľnú na hotové diely. Keď časti prechádzajú na eloxovanie typu II/III alebo štrukturálne lepenie, zachytený silikón spôsobuje nerovnomernú absorpciu farbiva a delamináciu povlaku.

 

Chemické konfigurácie pre nehrdzavejúce ocele, titán a sivú liatinu

 

Austenitické nehrdzavejúce ocele (AISI 304 / 316L):Nízka tepelná vodivosť a rýchle pracovné{0}}tvrdnutie si vyžadujú vysoké koncentrácie (10 % až 12 %) polosyntetických kvapalín s obsahom pasívnych, deaktivovaných sírnych esterov. Chémia musí namazať reznú hranu okamžite predtým, ako deformácia triesky spustí deformačné spevnenie.

 

Zliatiny titánu (Ti-6Al-4V):Titán generuje lokalizované šmykové teploty nad 900 stupňov v dôsledku prakticky nulovej tepelnej vodivosti do čipu. Chladiaca kvapalina musí poskytovať rýchly odvod tepla a zároveň odolávať vysokému mechanickému namáhaniu. Rozpad kvapaliny vedie priamo k rýchlemu mikro-prasknutiu a katastrofálnemu zlyhaniu hrotu nástroja.

 

Sivá a tvárna liatina:Voľné častice grafitu v železe pôsobia ako pevné vnútorné mazivá, ale rýchlo kontaminujú štandardné vo vode-rozpustné jímky. Liatinový prach premieňa minerálne oleje na husté abrazívne kaly. Formulácie vyžadujú plne syntetické kvapaliny s rýchlo sa usadzujúcimi jemnými časticami-a zvýšenými anti-inhibítormi korózie, aby sa zabránilo bleskovej korózii na strojoch.

 

Výber materiálu vs. chémia chladiacej kvapaliny a matica rizík

Materiál obrobku

Odporúčaná chémia tekutín

Cieľová koncentrácia

Kritické chemické prísady

Hlavné riziko zlyhania

Al6061-T6 / Al7075

Polo{0}}syntetické (vysokoesterové)

8% – 10%

Polárne polymérne estery, -silikónový odpeňovač

Built{0}}Up Edge, Tap Galling, Post{1}}Anodise Sfarbenie

AISI 304/316L

Rozpustný olej alebo polo{0}}syntetický olej

10% – 12%

Neaktívne sírené mastné oleje, Phosphorus EP

Práca-Kalenie, opotrebovanie bokov, mikro-štiepkovanie

Ti-6Al-4V Grade 5

Polo{0}}syntetické/syntetické

10% – 14%

Syntetické estery s vysokou{0}}lubricitou, zmáčadlá

Tepelné praskanie nástroja, zmršťovanie obrobku

Sivá liatina (HT250)

Plne syntetický

5% – 7%

Anorganické inhibítory korózie, jemné koagulanty

Bleskové hrdzavenie, nakladanie kalu z žumpy, kožná dermatitída

 

Hydraulické režimy dodávky: Porovnanie záplavového chladenia,{0}}vysokotlakových systémov, TSC a MQL

Výber optimálneho mechanizmu podávania vyžaduje prispôsobenie tepelných-mechanických limitov kvapaliny fyzickej dráhe nástroja. Ak rezná kvapalina nedokáže preniknúť cez parozábranu na rozhraní nástroja{2}}obrobku, zlyhajú aj pokročilé chemické prípravky.

High pressure coolant machining delivery flushing chips from a deep pocket aluminum component

 

Nízkotlakové{0}}obmedzenia dodávky záplav

Tradičné zaplavovacie čerpadlá čerpajú reznú kvapalinu cez flexibilné externé lok{0}}dýzy pri tlakoch medzi 2 a 5 barmi.

 

· Problém hydrodynamickej deformácie:Pri rýchlostiach vretena presahujúcich 8 000 ot./min. funguje rotujúci nástroj ako odstredivý ventilátor, ktorý vytvára vzduchovú hraničnú vrstvu, ktorá odkláňa nízkotlakové prúdy kvapalín preč od rezu.

 

· Kavitácia a tepelný šok:Pri frézovaní hlbokých dutín nasmerujú externé dýzy kvapalinu na stopku nástroja a nie na reznú hranu, čím sa znásobujúkavitačné riziká spojené s CNC obrábaním hlbokých vreciek. Pri prerušovanom frézovaní sa rezná doštička pohybuje medzi extrémnym suchým trením (700 stupňov) a náhlym opätovným-ponorením do studenej záplavovej kvapaliny. Tento rýchly tepelný cyklus vyvoláva mikro-trhliny na karbidovom substráte, čo vedie k predčasnému odlamovaniu hrán.

 

Vysokotlakové{0}}dodávanie a prostredníctvom-vretenového inžinierstva

Pri hodnotenízaplavenie chladiacej kvapaliny vs cez chladiacu kvapalinu vretenakritickým fyzikálnym diferenciátorom je kinetická energia v šmykovej zóne. Nasadenie moderných CNC platforiemvysokotlakové obrábanie chladiacej kvapalinysystémy pracujúce medzi 20 Bar a 70 Bar, usmerňujúce kvapalinu cez vnútorné priechody v držiaku nástroja a reznom nástroji.

 

· Penetrácia parozábranou:Vysoké teploty reznej zóny odparujú prichádzajúcu vodu a vytvárajú izolačný parný obal okolo hrotu nástroja. Chladiaca kvapalina dodávaná pri 70 baroch prekonáva túto parozábranu a zabezpečuje kontakt kvapaliny priamo na boku nástroja a čelných plochách.

 

· Mechanické lámanie triesok:Pri sústružení austenitických nehrdzavejúcich ocelí a leteckých superzliatin s vysokým-posuvom pôsobia vysokotlakové prúdy tekutiny-ako mechanické kliny. Smerovaná sila ohýba vláknité triesky smerom nahor proti lisovanému lámači triesok nástroja, pričom triesky zachytávajú do malých segmentov v tvare 6 a bránia zapleteniu triesok okolo vretena.

 

· Prevádzkové obmedzenia:Vysoký-tlak prináša mechanické bočné-záťaže. Nástroje, ktorých pomer presahu presahuje 5:1, môžu pri náraze asymetrickými vysokotlakovými tryskami-zaznamenať mikro-vychýlenie, čo spôsobí skosenie rozmerov pozdĺž hlbokých stien. Dodávanie cez-vreteno vyžaduje filtračné jednotky menšie ako 10 mikrónov; častice väčšie ako 15 mikrónov upchajú vnútorné otvory chladiacej kvapaliny a v priebehu niekoľkých sekúnd spustia tepelné zničenie nástroja.

 

Mechanika minimálneho množstva mazania (MQL).

Pri analýzeCNC obrábanie MQL vs povodňového chladivaVýrobní inžinieri vyrovnávajú tepelné chladenie a čisté hraničné mazanie. MQL rozprašuje mikro-kvapôčky čistého esterového alebo rastlinného{2}} oleja do aktívneho prúdu stlačeného vzduchu pri rýchlosti spotreby medzi 10 a 50 ml za prevádzkovú hodinu.

 

· Prevádzkové výhody:MQL eliminuje chemické umývanie po-obrábaní, zanecháva suché triesky s vysokou hodnotou šrotu pri ďalšom predaji a úplne eliminuje náklady na údržbu bakteriálnych tekutín.

 

· Limity fyzického spracovania:MQL poskytuje prakticky nulový objemový odvod tepla. Pri agresívnych hrubovacích priechodoch sa tepelná rozťažnosť obrobku musí dynamicky kompenzovať pomocou softvérových algoritmov, ktoré sa odchyľujú odstratégie optimalizované pre-vysokorýchlostné obrábanie hliníkových komponentov.

 

· Režim zlyhania evakuácie čipu:Keď hĺbka kapsy presiahne trojnásobok priemeru nástroja (3xD), stlačenému vzduchu chýba hustota prúdenia hmoty potrebná na vyzdvihnutie triesok z hlbokých dutín. Ne-evakuované triesky padajú na spodok drážky, čo vedie k opätovnému-rezaniu triesok, tvrdej práci-a katastrofálnemu zlomeniu stopkovej frézy.

 

Spôsoby doručenia: Porovnanie inžinierstva

Stratégia doručenia

Dodávací tlak (bar)

Primárny mechanizmus

Schopnosť evakuácie čipov

Riziko tepelného šoku

Vplyv na životnosť nástroja (nerez/Inconel)

Externá záplavová chladiaca kvapalina

2 – 5

Hromadné odstraňovanie tepla

Stredná (iba plytké vrecká)

Vysoká (tepelná cyklistika)

Základná čiara (1,0x)

Prostredníctvom-chladiacej kvapaliny vretena (TSC)

20 – 40

Preplachovanie priamej zóny

Vysoká (hlboké diery a slepé dutiny)

Nízka (stále ponorenie)

1.8x – 2.5x

Vysokotlakový prúd- (HPC)

50 – 80

Penetrácia parozábranou

Maximum (dynamická zlomenina čipu)

Veľmi nízka

2.5x – 4.0x

Minimálne množstvo mazania (MQL)

4 – 8 (pneumatické)

Zníženie hraničného trenia

Poor in Deep Features (>3xD)

N/A (suché prostredie)

0.8x – 1.3x

Výfuk studeného vzduchu (-20 stupňov)

5 – 7

Odsávanie a ochladzovanie čipov

Mierne

Mierne

0.5x – 0.9x

 

Realita mikro{0}}kontaminácie: tri nezverejnené{1}}režimy zlyhania v obchode

Bežná literatúra o obrábaní podrobne uvádza základné metriky degradácie tekutín, ako sú nepríjemný zápach a hrdza. Prostredia s vysokou{1}}presnosťou obrábania sa však stretávajú s jemnejšími mechanizmami zlyhania, ktoré sa vymykajú štandardným kontrolným rutinám.

Quality technician measuring metalworking fluid concentration using an optical CNC coolant refractometer

 

Režim zlyhania 1: Maskovanie refraktometra emulgáciou Tramp Oil

Operátori často merajú vo vode-rozpustnú chladiacu kvapalinu pomocou analóguCNC refraktometer chladiacej kvapaliny, pozorovaním čistej čiary pri zjavne správnom odčítaní 8 % Brix. O niekoľko hodín neskôr karbidové stopkové frézy predčasne zlyhajú a vykazujú silné opotrebovanie boku trením.

 

· Základný mechanizmus:Trampový olej z klzných vedení stroja (mazadlo ISO VG 68) nepretržite kvapká do olejovej vane. Chemické emulgátory v reznej kvapaline pri silnom-trepaní z hlavného výtlačného čerpadla pomaly vťahujú tieto nerozpustné hydraulické a klzné oleje do mikro-suspenzie.

 

· Slepý uhol refraktometra:Oleje klzných dráh ohýbajú svetlo rovnako ako aktívny koncentrát chladiacej kvapaliny. Meranie 8% optického Brixu často obsahuje 4% degradovaného maziva a iba 4% aktívneho koncentrátu reznej kvapaliny. Skutočná extrémna-koncentrácia aditíva v tlaku klesá pod funkčné prahy, čo spôsobuje rýchle vyhorenie nástroja trením.

 

· Nápravné opatrenie:Overte koncentráciu aktívnej chemikálie pomocou testovania chemickej{0}}kyseliny alebo automatických digitálnych refraktometrov, ktoré izolujú indexy lomu. Kvapalinové jímky zobrazujúce rozmazaný, difúzny prechodový tieň na optickom refraktometri sa musia okamžite ošetriť pomocou koalescenčných skimmerov diskového -typu.

 

Režim zlyhania 2: Acidifikácia a galvanické mikro-zásady v hliníku

Šarže presných krytov Al6061-T6, ktoré prejdú piatkovou druhou smenou, často prejdú rozmerovou a optickou kontrolou kvality bez chýb. Po víkendovom skladovaní v uzavretých kontajneroch vychádzajú diely v pondelok s nepravidelnými, mliečno-sivými jamkami na povrchu. Následné anodizačné procesy typu II zväčšujú tieto škvrny do odmietnutých kozmetických defektov.

 

· Základný mechanizmus:Kvapky chladiacej kvapaliny zachytené v slepých dierach a hlbokých podlahových vreckách stagnujú počas 48 hodín. Anaeróbne baktérie spotrebúvajú zvyškový rozpustený kyslík a znižujú lokálne pH tekutiny zo zásaditých 9,2 na kyslé 6,8.

 

· Galvanický článok:Zvyškové rezné napätia na opracovaných hliníkových povrchoch spôsobujú lokalizované kryštalické dislokácie. V kyslých kvapôčkach-kvapalín s nedostatkom kyslíka tieto namáhané zóny pôsobia ako anódy v porovnaní s uvoľneným sypkým materiálom, čím vytvárajú mikro-galvanický korózny článok. Organické amínové komplexy v degradovanom chladiacom médiu urýchľujú túto reakciu a vyleptávajú trvalé jamky do substrátu.

 

· Nápravné opatrenie:V Xiamen Dazao Machinery musia všetky hliníkové obrobky, ktoré sa podrobujú víkendovým prestávkam, vyčistiť automatické umývacie stanice, po ktorých nasleduje premytie stlačeným suchým-vzduchom, pričom sa pred uskladnením úplne odstránia stojaté tekuté filmy.

 

3. režim zlyhania: nerovnováha odparovania a aditívna saturácia

Počas letných špičiek spôsobuje teplý okolitý vzduch a agresívne vysokorýchlostné{0}}obrábanie vysoké straty vody odparovaním. Operátori bežne dopĺňajú nízke vane vopred namiešanou kvapalinou s cieľovou koncentráciou 8 %. Počas niekoľkých dní sa na lineárnych vedeniach vytvárajú lepkavé laky, elektronické spínače priblíženia zlyhajú a operátori hlásia lokalizované kožné vyrážky.

 

· Základný mechanizmus:Z krytu stroja sa vyparuje iba čistá voda; chemický koncentrát, minerálne oleje a biocídne amíny zostávajú v žumpe.

 

· Stupeň koncentrácie:Pridaním vopred namiešanej 8 % chladiacej kvapaliny na doplnenie objemu vyparovania sa prevádzková koncentrácia v nádrži plynule zvyšuje až na 14 % – 16 %. Toto nadmerné chemické zaťaženie destabilizuje rovnováhu emulzie, podporuje kožnú dermatitídu a zanecháva lepkavé polymérne usadeniny, ktoré zastavujú povrch stroja.

 

· Nápravné opatrenie:Horná-kvapalina sa nikdy nesmie zhodovať s pôvodnými koncentráciami náplne. Štandardné protokoly úpravy odparovania v Dazao Machinery vyžadujú chudé doplňovacie zmesi formulované s koncentráciou 1,0 % až 2,0 % na vyrovnanie strát.

 

Monitorovanie stavu žumpy: Implementácia pevného protokolu údržby

SpoľahlivýCNC údržba chladiacej kvapalinyvyžaduje skôr disciplinovanú kontrolu procesu než sporadické odstraňovanie problémov po poruchách nástroja.

 

Úpravy Brixovho indexu a správa refraktometra

Presné meranie koncentrácie:
Najskôr očistite merací hranol deionizovanou vodou a utrite dosucha mäkkou handričkou z mikrovlákna.
Po druhé, aplikujte dve kvapky čistej deionizovanej vody alebo vody s reverznou{0}osmózou, aby sa stupnica kalibrovala na nulovú základnú čiaru.
Po tretie, naneste dve kvapky rozmiešanej reznej kvapaliny na celú plochu hranola a zatvorte dosku denného svetla.
Po štvrté, určte skutočné percento škálovaním pozorovaného Brixovho tieňa voči špecifickému faktoru indexu koncentrátu špecifikovanému v chemickom technickom liste.

 

Napríklad, keď používate polosyntetickú zmes s indexovým faktorom 1,2, pozorovaná hodnota Brix 6,0 znamená skutočnú koncentráciu tekutiny 7,2 percenta. Zanedbanie tohto násobiteľa vedie operátorov k prevádzke chudobných emulzií, čo spôsobuje predčasné opotrebovanie boku abrazívnym materiálom.

 

Prevádzkové cieľové koncentrácie: CNC tabuľka koncentrácie chladiacej kvapaliny

Udržiavanie presných prevádzkových cieľov v rôznych procesoch rezania zabraňuje predčasnému spáleniu nástroja a zafarbeniu obrobku. NasledujúceCNC graf koncentrácie chladiacej kvapalinystanovuje výrobné štandardy:

Obrábacia operácia

Kategória materiálu obrobku

Rozsah cieľovej koncentrácie (%)

Prijateľný rozsah Brix (1,0 faktor)

Vysokorýchlostné čelné frézovanie-

Hliník radu 6000/7000

8.0% – 10.0%

8.0 – 10.0

Jemné profilovanie a klepanie

Al6061-T6 / Cast A380

10.0% – 12.0%

10.0 – 12.0

Všeobecné hrubovanie a sústruženie

Oceľ AISI 1045 / 4140

6.0% – 8.0%

6.0 – 8.0

Hlboké-vŕtanie otvorov / závitovanie

304 / 316 Nehrdzavejúca oceľ

10.0% – 14.0%

10.0 – 14.0

Vysokotlakové tryskové frézovanie-

Inconel 718 / Ti-6Al-4V

12.0% – 15.0%

12.0 – 15.0

Valcové / povrchové brúsenie

Kalené nástrojové ocele (HRC 58+)

3.5% – 5.0%

3.5 – 5.0

 

Riešenie porúch prevzdušňovania tekutín a penenia

Keď stroj agresívne nasáva penu, bubliny obchádzajú tesnenia čerpadla, kavitujú vysoko{0}}tlakové okruhy a vyhladzujú rezné rozhrania chladiacej kvapaliny. IdentifikáciaCNC chladiaca kvapalina spôsobuje penenievyžaduje systematické riešenie problémov:

 

· Nerovnováha mäkkosti vody:Privádzaná voda s tvrdosťou pod 70 ppm (4 stupne dH) spôsobuje nadmernú aktivitu povrchovo aktívnej látky. Opravte to dávkovaním octanu vápenatého do vaničky na stabilizáciu tvrdosti vody medzi 140 a 200 ppm.

 

· Mechanické nasávanie vzduchu:Vysokoobjemové spätné vedenie, ktoré kvapká kvapalinu do hlavnej nádrže z vysokých polôh, zachytáva okolitý vzduch. Premiestnite spätné výstupy kvapaliny pod čiaru minimálnej hladiny kvapaliny, aby ste eliminovali prevzdušňovanie voľným{2}}pádom.

 

· Cez-zlyhanie tesnenia vretena:Opotrebované rotačné spojky umožňujú, aby vysokotlakový{0}}vzduch z dielne vstupoval do potrubí na prívod kvapaliny, čím sa chladiaca kvapalina mení na emulziu prevzdušnenej peny.

 

· Chemická kontaminácia:Alkalické zvyšky prania prenesené z predchádzajúcich operácií odstráňte odpeňovače z roztoku. Pred naplnením novými kvapalinami na obrábanie kovov dôkladne opláchnite kryty stroja čistou vodou.

 

Protokoly o zlyhaní výroby: Prípadové štúdie inžinierstva zo zariadenia Dazao

Prevádzkové údaje zo skutočných výrobných buniek ilustrujú, ako riadenie tekutín určuje kvalitu komponentov a spodné{0}}náklady na obrábanie.

 

Prípad 1: Výroba komplexných tenkých{1}}hliníkových krytov

 

· Geometria komponentov:6061-T6 tenkostenné elektronické šasi so 65 mm hlbokými vreckami a 1,2 mm stenovými profilmiproblémy s vibráciami, s ktorými sa stretávame pri CNC obrábaní tenkých stien.

 

· Počiatočné nastavenie:Externé záplavové chladenie pomocou 8 % polosyntetickej- emulzie; tri-drážkové 12 mm stopkové frézy z tvrdokovu s rýchlosťou 10 000 ot./min.

 

· Porucha výroby:Vonkajšie zaplavovacie trysky nedokázali odstrániť triesky z hlbokých vreciek. Na dne dutiny sa nahromadili triesky, čo spôsobilo prerezávanie triesok-, silné chvenie nástroja a rýchle zváranie hliníka na čelnej fréze. Drsnosť povrchu sa zhoršila za Ra 1,6 a tri po sebe idúce nástroje sa zlomili počas hrubovania.

 

· Prepracovanie procesu Dazao:Prešlo sa na vysoko-esterové semi{1}}syntetické zloženie, čím sa koncentrácia aktívnej látky zvyšuje na 11 %. Procesní inžinieri presmerovali dodávku cez-vodičku chladiacej kvapaliny vretena s priemerom 40 barov namontovanú na parabolický-drôtový hrubovací nástroj.

 

· Prevádzkové výsledky:Dynamický vysokotlakový-prúd tekutiny okamžite odvádza triesky z hlbokých vreciek. Povrchová úprava sa zlepšila na Ra 0,35, životnosť nástroja sa zvýšila o 260 % ​​a čas cyklu sa skrátil o 22 % odstránením zasunutia medzináradia-, čím sa splnili všetkyodporúčané štandardy v našej príručke pre návrh hrúbky steny CNC.

 

Prípad 2: Výroba závitov v nerezových rozdeľovačoch AISI 316L

 

· Geometria komponentov:Rozdeľovače na reguláciu kvapalín vyžadujúce 48 slepých otvorov so závitom M3x0,5, hĺbka 9 mm, v studenom-dokončenom AISI 316L.

 

· Počiatočné nastavenie:Všeobecné-univerzálne 7 % polo{2}}syntetické kohútiky s prívodom chladiacej kvapaliny so štandardnými kobaltovými-vanádiovými špirálovými-kohútkami.

 

· Porucha výroby:Závitníky zaznamenali vážne mikro{0}}odštiepenie rezných hrán, pričom zlyhali každých 40 až 50 otvorov. Priemery stúpania závitu kolísali mimo tolerancie v dôsledku tvrdej práce s materiálom-vo vnútri otvoru.

 

· Prepracovanie procesu Dazao:Vymenené externé prívodné vedenia za vysoko{0}}synchronizované závitovacie hlavy, ktoré dodávajú špecializovanú esterovú-extrémne{2}}tlakovú (EP) čistú reznú kvapalinu (EP) prostredníctvom mikro-pulznej dodávky.

 

· Prevádzkové výsledky:Povrchová úprava závitu dosiahla zhodu s triedou 6H bez mikro-trhnutia. Životnosť závitníka sa zvýšila zo 45 otvorov na viac ako 210 otvorov na nástroj, prestoje pri výmene rezného nástroja o 78 %.

 

Quality Assurance Protokoly: Audit spôsobilosti dodávateľa a kontrolný zoznam chladiacej kvapaliny DFM

Pred podpísaním výrobných objednávok na sériovú{0}}toleranciu zostáv v letectve, medicíne alebo automobilovom priemysle by inžinierske tímy mali zhodnotiť schopnosti dodávateľa v porovnaní s tekutinamináš produkčný-kontrolný zoznam CNC DFM pre výrobu-hotových dielov:

 

Audit dostupnosti chladiacej kvapaliny DFM

Sú vnútorné slepé závitové otvory navrhnuté s dostatočnou hĺbkou odľahčenia triesok (aspoň 2x stúpanie), aby sa zabránilo kvapalinovému hydraulickému uzáveru a zlomeným kohútikom?

Umožňujú úzke hlboké vrecká (pomer hĺbky-k{1}}šírke väčší ako 3:1) fyzickú-priehľad-priehľadu pre vysoký-tlak cez-chladenie vretena?

Sú geometrie dielov bez vreciek, ktoré zachytávajú stojaté tekutiny, ktoré by mohli spustiť mikro-galvanické leptanie počas následného tepelného spracovania alebo balenia?

 

Audit chladiacej kvapaliny dodávateľa

Používa výrobné zariadenie automatické dávkovače na miešanie vodného-koncentrátu alebo sa operátori spoliehajú na nekonzistentné manuálne plnenie vedier?

Zapisujú sa denne kontroly optického alebo digitálneho refraktometra pre každé CNC obrábacie centrum na linke?

Obsahuje inventár obrábacích strojov špeciálne zariadenie na separáciu oleja (diskové skimmery, koalescery alebo odstredivé systémy)?

Je čistota vody podmienená-systémom reverznej osmózy (RO) alebo deionizácie (DI) na mieste, aby sa udržala vstupná minerálna tvrdosť pod 150 ppm?

Upload your CAD file for an instant online quote and actionable engineering DFM feedback on your custom parts

 

často kladené otázky

 

 

01.Prečo rezná kvapalina po víkendových odstávkach vytvára zápach skazených vajec?

Stagnujúce žumpy vyčerpávajú rozpustený kyslík, čo umožňuje anaeróbnym sulfátovým-baktériám metabolizovať olej a sírne prísady, čím vzniká toxický plyn sírovodík. Inštalácia kontinuálnych automatických prebublávačov a mechanických skimmerov vyhladzuje baktérie stagnujúcich podmienok a uhľovodíkových živín.

02.Prečo horia nástroje napriek tomu, že refraktometre ukazujú správnu 8-percentnú koncentráciu?

Slideway tramp oil emulguje do vodnej fázy a ohýba svetlo rovnako ako aktívny koncentrát. Rozmazaný 8-percentný údaj často skrýva 4 percentá tupého oleja a 4 percentá aktívnej tekutiny. Operátori musia overiť skutočné hladiny chemikálií prostredníctvom deleného{5}}testovania kyseliny alebo digitálnych meračov indexu lomu.

03.Čo spôsobuje, že vysoký-tlak cez-chladiacu kvapalinu vretena pretečie z krytu penou?

Tvrdosť vody, ktorá klesne pod 70 ppm, spúšťa nadmerné reakcie povrchovo aktívnych látok, zatiaľ čo opotrebované rotačné tesnenia strhávajú okolitý vzduch do vysokotlakových- potrubí. Ošetrenie nádrže octanom vápenatým na dosiahnutie tvrdosti 140 ppm a tesnenie kvapalinových spojov eliminuje tvorbu peny.

04.Prečo sa na opracovaných hliníkových dieloch 6061-T6 pri skladovaní cez víkendy vytvárajú mliečne škvrny?

Kvapky chladiacej kvapaliny zachytené v slepých vreckách sa degradujú do kyslých mikro{0}}prostredí pod pH 7,2. Zachytené amínové zlúčeniny a zvyškové napätia pri obrábaní spúšťajú lokalizované články galvanickej korózie. Diely musia byť ihneď po opracovaní dôkladne vyčistené deionizovanou vodou a vysušené stlačeným vzduchom.

05.Prečo pri frézovaní hlbokých hliníkových vreciek zlyhá minimálne množstvo mazania?

MQL dodáva kvapôčky hmly na hraničné mazanie, ale chýba mu dostatočná fyzická hmotnosť na vyhadzovanie ťažkých triesok. Pri vlastnostiach presahujúcich 3xD sa hromadia triesky, čo spôsobuje silné prerezávanie triesok{2}}, tepelné špičky trením a okamžité mikro-zváranie hliníka na fréze.

06.Prečo letné odparovanie tekutín spôsobuje dermatitídu pokožky operátora a lepkavosť stroja?

Pridaním štandardného 8-percentného koncentrátu na doplnenie vyparenej vody sa skutočná koncentrácia v nádrži neustále zvyšuje nad 14 percent, pretože sa odparuje iba voda. Toto chemické nasýtenie dráždi ľudskú pokožku a zanecháva živicové usadeniny. Vrchné časti odparovania- musia používať chudé 1,0 až 1,5 percentné zmesi.
Zaslať požiadavku